Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Наурыз және әлем халықтарының оны тойлау ерекшеліктері.Б.Бопайұлы «Қазақы наурызнама»(үзінді). |
Мектеп |
|||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Нәтиже сабақ. |
|||||||||
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
|
|||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: мәтіннің мазмұнын, негізгі тақырыбын анықтайды. Көбі:тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтайды. Кейбірі: мәтіннің мазмұны негізінде мәтін құрастырады. |
|||||||||
Бағалау критерийі |
мәтіннің мазмұнын, негізгі тақырыбын анықтайды. тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтайды. мәтіннің мазмұны негізінде мәтін құрастырады. |
|||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Наурыз мерекесінің ұлттық ерекшелігін таныту. |
|||||||||
Пәнаралық байланыс |
тарих |
|||||||||
Алдыңғы білім |
Наурыз –уыз мерекесі |
|||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы
|
Психологиялық тренинг «Көңіл күйді анықтау» тренингі. Смайликтер арқылы көңіл-күйлерін көрсетеді.
«Тірек сөздер» тәсілі. Тақырып аясында тақтаға шығып плакатқа сөздерді жазып, ассоциаграмма құрады. Наурыз- Ұлыстың ұлы күні
**Сұрақ –жауап 1 Қазір жылдың қай мезгілі? 2 Көктем айларын ата 3 Көктемде ауа райы қандай болады? 4 Құстар қайда ұшып келеді? 5 Көктемде не гүлдейді? 6 Көктемді қандай мерекелер бар? 7 Наурыз қандай мейрам? 8 Наурыз мейрамның ерекшеліктері? 9 Наурыз көже қалай дайындалады? 10.Наурыз мейрамын қандай халықтар тойлайды ? 11. Наурыз мейрамы қандай мереке? 12Наурыз мерекесін қалай тойлайды?
Дескриптор: -тірек сөздер жаза алады, -ассоциаграмма құра алады. -сұрақтарға жауап береді.
|
|
||||||||
Сабақтыңортасы
|
«Жұптас-бөліс,ақылдас» әдісі. ЖЖ 3-тапсырма. «Әр елдің салты басқа..»,сөйлесу. Наурыз бен жаңа жылды тойлаудағы әлем халықтарының салт-жоралғылары жайлы ой бөлісіңдер.
Сөздік сынақхат Наурыз, мейрам, наурызнама, кірсе, ырыздық,наным-сенім, шаттық, даналық, өзіндік, түрлі,наурыз көже, ежелгі, тойлау, уыз,ырыс.
«Жыл басы –Наурыз» тақырыбы бойынша мәтін құрастыру. 5 тапсырма 140 бетте
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді. -диалог құрастырады. -сөздер мен сөз тіркестерді есте сақтайды. -мәтін құрастырады.
Оқушыларды қолдау үшін «тамаша», «керемет», «жарайсыңдар» т.б. |
Оқулық
|
||||||||
Сабақтың соңы
|
Сөздерді сәйкестендір
|
кесте
|
||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
Үйге тапсырма Эссе жазу Наурыз мейрамы |
|
|
||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||