Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп: Шұбарағаш ОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Квадрат үшмүше Сабақ 37-38 |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 03.12 |
Мұғалімнің есімі: Жалел А |
||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
8.2.1.3. квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді Оқушылардың басым бөлігі: квадрат үшмүшені жіктеуді түсіндіреді Кейбір оқушылар: квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу бойынша тұжырымға келеді |
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: алгоритм айтады, көбейткіштерге жіктейді, теңдеу түбірін табады. |
||||||||||||||||||||||||||||
Терминология: «үшмүше», «түбір», «Виет теремасы», «дискриминант» |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сөз тіркестері: квадрат үшмүшені көбейткішке жіктеу үшін... . квадрат теңдеу түбірлері арқылы ... жіктеледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» идеясының «Қазақстанның тәуелсідігімен Астана» идеясы бойынша оқушылардың бойына патриоттық, адамгершілік, өзара сыйластық қарым – қатынастарды дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
қазақ тілі: сөйлеу кезінде тілдік қорларын дамыту, тапсырмаларды орындау кезінде математикалық сауаттылықпен байланысы қарастырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
Көпмүше,көпмүшенің дәрежесі, коэффициент, жалпы түрдегі квадрат теңдеу, квадрат теңдеудің түбірлері, келтірілген квадрат теңдеу, Виет теоремасы, қысқаша көбейту формулалары. |
||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі «Гүл сыйлау» әдісімен сынып оқушылары бір – біріне жылы лебіздерін білдіре отырып, көтеріңкі көңіл – күй өзгерісін белсенді ахуалын қалыптастыру. Ширату жаттығулары: «Иә немесе жоқ» әдісі
Ширату жаттығуы арқылы оқушылармен бірігіп сабақтың мақсатын анықтау. |
Кесте №1 |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
(Т) 1 тапсырма «Балық қанқасы» әдісі арқылы оқушылар топтық білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету мақсатында топта тапсырманы орындайды. Берілген тапсырма арқылы квадрат ушмүше құрастыра отырып, оны көбейткіштерге жіктейді.
- 2 – 11х х2 + 30 – х
12х2 -14х - 5 + 49 – 4х х2
Дескриптор
ҚБ «Бас бармақ» әдісі Сұрақтар:
(Ұ) 2 тапсырма: «БФЕ (барлық факторларды ескеру)» әдісі бойынша оқушылар ақпаратты басқарады. Бірлесе жұмыс жасау арқылы ойлау дағдыларын қалыптастырады. Проблемаларды қарастыра отырып, шешім қабылдайды.
Дескриптор:
ҚБ «Жұлдызша» әдісі Сұрақтар:
(Ж) 3- тапсырма: «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушылардың шығармашылық белсенділігіне сүйене отырып шешуге бағытталған.
Астанадағы «Бейбітшілік пен Келісім» сарайының бір жағының периметрі 75 метрге тең. Қабырғалары . Бейбітшілік пен Келісім сарайының периметрі мен қабырғаларының өлшемдерін пайдалана отырып, квадрат үшмүше құрастыр және оны көбейткіштерге жікте. Дескриптор:
ҚБ «Пікір алмасу» әдісі Сұрақтар:
|
Кесте №2
Оқулық Алгебра 8 сынып А.Е. Әбілқасымова, Т.П.Кучер
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Қорытынды: «Элективті тест» әдісі арқылы «Kahoot» бағдарламасына кіріп оқушылар сұрақтарға жауап береді. Бұл әдіс оқушылар өзінің деңгейін анықтап, алған білімін әрі қарай дамытуға бағытталады. Оқушылардың алған білімдерін ұялы телефон арқылы анықтау. Рефлексия: «БББ кестесі» әдісі
Кері байланыс: Үйге тапсырма: алған білімдерін ары қарай дамыту мақсатында сыныпта шығарылған есептердің жұптары беріледі. №9.20, №9.21, №9.22 |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
1 – тапсырмада саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы кейбір оқушыларға жан – жақты нақты көмек беріп, ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын – ала дайындалған сұрақтар қоямын. 2 – тапсырмада саралаудың «қорытынды» тәсілі арқылы оқушылар бір тапсырманы орындағанда олардың нәтижелері әр – түрлі болады. 3 – тапсырмада саралаудың «қарқын» тәсілі арқылы кейбір оқушылар басқа оқушыларға қарағанда жылдам жұмыс істейді. Ерте аяқтаған оқушылар қалғандарына көмектеседі. |
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Бағалау кезінде қалыптастырушы бағалаудың мүмкіндіктерін пайдаланамын. Топпен жұмыста «Бас бармақ» әдісімен бағалаймын. «Жұлдызша» әдісі арқылы нені үйренгендіктерін бағалау. «Пікір алмасу» әдісі арқылы әрбір топ тақырыпқа байланысты 5 сұрақ дайындайды. Әрбір сұрақты стикерді бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топтардың стикерлерімен ауыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
«БББ» әдісін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
||||||||||||||||||||||||||||
Ширату жаттығулары: «Иә немесе жоқ» әдісі
|
иә |
жоқ |
(квадрат теңдеу) |
|
|
(квадрат үшмүше) |
|
|
(толымсыз квадрат теңдеу) |
|
|
( ) |
|
|
D>0 (түбірі болмайды) |
|
|
(түбірлері -1 және 9) |
|
|
(түбірлері жоқ) |
|
|
Ширату жаттығулары: «Иә немесе жоқ» әдісі
|
иә |
жоқ |
(квадрат теңдеу) |
|
|
(квадрат үшмүше) |
|
|
(толымсыз квадрат теңдеу) |
|
|
( ) |
|
|
D>0 (түбірі болмайды) |
|
|
(түбірлері -1 және 9) |
|
|
(түбірлері жоқ) |
|
|